Milí kamaráti,

stáva sa vám často, že v prítomnosti dospelých je nuda, chcete niečo povedať a oni sú z toho nervózni, lebo im skáčete do reči? Alebo v triede, keď niekto niečo rozpráva a vy viete, že je to „blbosť“, rýchlo ho chcete opraviť a prekričať. Tiež počas hry, keď chcete dať iný, lepší návrh, začnete zvyšovať hlas a chcete vyjadriť názor. Potom často nastáva chaos, prekrikovanie a situácia je ťažko riešiteľná. Rýchle vsuvky a skákanie do reči vysielajú druhému človeku negatívny signál, že jeho názor nie je dôležitý. Môže si pripadať, že je neviditeľný a nedôležitý a že na tom, čo chce povedať, nezáleží. Skúste sa vcítiť do jeho situáciea pouvažujte spolu s nami, ako by sme tieto situácie mohli riešiť.

Pamätaj, že teraz nie si na rade. Pripomínaj si, že teraz je v rozprávaní na rade tvoj kamarát či rodič. Myseľ si zameraj na neho a na to, čo hovorí. Teraz má priestor on a ty máš jednoducho počúvať. Skús si predstaviť, aké by to bolo, keby si bol na jeho mieste. Môžeš gestom, napríklad zdvihnutím ruky, dať najavo, že sa chceš k tomu vyjadriť. Doma napríklad tak, že chytíš mamku či ocka za ruku, chvíľu vydržíša pre nich to bude znamenie, že niečo chceš povedať.

Zahryzni si do jazyka. Ak nesúhlasíš, alebo máš k téme čo povedať, zahryzni zuby, uštipni sa do ruky a v duchu počítaj do desať. Neponáhľaj sa s odpoveďou. Pomôže ti to vydržať, kým iný dorozpráva.

Dýchaj. Zhlboka sa nadýchni, čím upokojíš svoje reakcie. Pamätaj, že aj iný je tiež dôležitý. Niekedy stačí, ak sa pomaly nadýchneš a vydýchneš, upokojíš sa.

Rob si v hlave poznámky. Ak ti niečo skrsne v mysli, urob si v hlave poznámku, aby si svoj názor vyjadril neskôr. Na tvojich názoroch a postojoch záleží, preto si to zapamätaj a povedz nahlas, keď bude v rozprávaní rad na tebe.

Počúvaj aktívne. Uveď do praxe pomôcku aktívneho počúvania. Teraz je tvojou úlohou ukázať, že počúvaš, si kamoš. Pokús sa pochopiť, čo rozpráva iný a prestaň premýšľať o svojej ďalšej odpovedi.

Váž si kamaráta. Pri úspešnej komunikácii sa tvoj kamarát cíti dôležito, bezpečne a vníma, že na jeho názore záleží. Keď s ním komunikuješ, daj mu najavo, že je dôležitý a záleží na tom, čo hovorí. Maj na pamäti, že tvoj partner má hodnotu.

Striedajte sa. Dohodnite sa na čase (ja budem rozprávať dve minúty, ty dve minúty) a striedajte sa vo vyjadrovaní názorov, nápadov a myšlienok. Jeden z vás bude rozprávač a druhý poslucháč. Následne si úlohy vymeňte.

Nech nám v našom neskákaní do rečí a počúvaní ostatných pomáha sv. Michal Archanjel, patrón v boji proti pokušeniam. Kamaráti, vymaľujte si obrázok a vystavte si ho v izbičke, aby vám pripomínal, ako sa zdržať, keď chceme niekomu skočiť do reči. Ako Michal premohol draka, premôžme aj my našu túžbu vykrikovať a za každú cenu prekričať iných.

Spracované podľa:

https://chcemviac.com/clanky/ako-skoncovat-so-skakanim-do-reci/, https://cz.pinterest.com/pin/817473769896568245/

Adriana Lazorová

O autorovi

admin