Milí čitatelia!
Začíname dvadsiatysiedmy ročník vydávania nášho časopisu. Jeho názov je františkánskym pozdravom Pax et bonum. A keďže aj terajší Svätý Otec, hoci jezuita, prijal pápežské meno František, pozrime sa teda na to, ako on vníma pojmy pokoj a dobro.
„POKOJ, ktorý pramení z viery, je DAR: je to milosť zakusovania toho, že Boh nás miluje a je vždy pri nás.“ A na inom mieste hlava Katolíckej cirkvi dodáva: „Kultúra stretnutia, kultúra dialógu: toto je jediná cesta k pokoju.“
Pokoj teda neznamená len bezvojnový stav, alebo stav bez konfliktu či hnevu. Je to poznanie, kým vlastne sme. Ak naplno precitneme poznaním, že sme dcéry a synovia Kráľa a dedičmi jeho kráľovstva, jeho pokoj nás zachová aj v nepokojných svetských časoch.
O ďalšom pojme hovorí pontifex nasledovné: „DOBRO nie je len CIEĽ, ale aj SPÔSOB. Dobro potrebuje veľa diskrétnosti, veľa láskavosti. Dobro potrebuje predovšetkým zbaviť sa tej niekedy až príliš ťažkopádnej prítomnosti, ktorou je naše ego. Keď je naše ego v centre všetkého, všetko zničí. Ak každý čin, ktorý v živote vykonávame, konáme len pre SEBA, úbohé ego preberá kontrolu nad všetkým, a tak sa rodí PÝCHA.“
To biblicky známe – robiť dobro v skrytosti a nevytrubovať to pred sebou. Lebo Pán vidí aj v skrytosti. Zaiste, tešia nás ocenenia od ľudí, veď sme ľudskí. Avšak je potrebné rozlišovať, či je to náš cieľ, alebo až následok vykonaného dobra, ktorý sa prejaví navonok.
Oplatí sa prijať rôzne odporúčania rímskeho biskupa, ako napríklad aj toto: „Pozývam vás nestavať múry ale mosty, poraziť zlo dobrom, urážku odpustením a žiť v pokoji so všetkými.“
Bolo by pekné a obohacujúce prijať takúto pozvánku od najvyššieho predstaviteľa štátu Vatikán – a to nielen v tomto Pôstnom období.
Pax et bonum!
Monika Hodnická, šéfredaktorka