Okrem týchto zmienok sa toho v Svätom písme o Michalovi Archanjelovi viac nedozvieme. Napriek tomu je v celej Cirkvi voči tomuto archanjelovi prejavovaná veľká úcta. Naši predkovia ho vybrali aj za patróna nášho kostola. Posvätná kresťanská tradícia nám však poodhaľuje o tomto bojovníkovi proti zlu trochu viac. V dejinách Cirkvi sa Michal Archanjel zjavil mnohým obyčajným ľuďom, biskupom či pápežom, ktorí v súvislosti s týmito videniami urobili konkrétne kroky.
Úcta k archanjelovi Michalovi je doložená od 4. storočia, pričom koncom 5. storočia mu bol v Ríme zasvätený kostol po tom, čo sa zjavil na Gargane. V roku 490, Elvio Emanuele, pán na Monte Gargano, stratil najkrajšieho býka zo svojho stáda a našiel ho v neprístupnej jaskyni. Keď zistil, že ho odtiaľ nemôže vyviesť, rozhodol sa, že ho zastrelí šípom zo svojho luku. Avšak šíp obrátil svoj let a zasiahol strelca priamo do oka. Zranený pán sa obrátil na biskupa v Siponte a porozprával mu o tom. Biskup vyhlásil tri dni modlitieb a pokánia. Po troch dňoch sa pri vchode do jaskyne zjavil archanjel Michal a vyzval ho k zasväteniu toho miesta Bohu. Biskup však neposlúchol archanjelovu výzvu, pretože na hore pretrvával pohanský kult. Po dvoch rokoch obsadil mesto Siponto barbar Odoakar. Biskup a veriaci sa spojili v modlitbe, pričom sa biskupovi zjavil archanjel Michal a sľúbil mu víťazstvo. Počas boja sa zdvihla prudká búrka, piesok s krúpami zasypali barbarov a oni sa dali na útek. Celé mesto spolu s biskupom vystúpilo na horu v ďakovnej procesii a potom sa znovu zjavil Michal. V jaskyni bol nájdený červený oltár s krištáľovým krížom. Biskup Laurencius dal pri vstupe do jaskyne postaviť chrám zasvätený svätému Michalovi a samotná jaskyňa nesie názov Nebeská bazilika. Okolo vyrástlo mestečko Monte Sant Angelo a jaskyňa sa stala jednou z najviac navštevovaných pútnických miest kresťanského sveta.
Okolo roku 590 trpel Rím hroznou epidémiou moru, ktorý zabíjal veľa ľudí. Pápež Gregor Veľký vzýval v boji o pomoc s touto epidémiou anjelov, slúžil sväté omše a neúnavne kráčal v procesii cez celý Rím, pričom sa modlil a kadidlom incenzoval priestor. Účastníci procesie sa modlili litánie a niesli obraz Preblahoslavenej Panny Márie. Kade obraz prešiel, zanechával úžasný pokoj a čistý vzduch. Okolo obrazu bolo počuť spievať anjelov, a keď pápež zdvihol zrak, videl Pánovho archanjela na vrchole pevnosti, ako si utieral zakrvavený meč a odkladal ho do puzdra. Pochopil, že mor skončil. Pevnosť potom pomenovali Anjelským hradom. Na pamiatku tejto udalosti dal sv. Gregor Veľký postaviť na najvyššom vrchole hradu sochu sv. Michala Archanjela na znak ochrany Ríma a celej Cirkvi.
Pápež Lev XIII. opísal svoje videnie, ktoré mal 13. októbra 1884 po slávení svätej omše takto: „Videl som zem zahalenú do tmy a obklopenú priepasťou. Videl som vychádzať z priepasti légie démonov, ktoré sa rozmiestnili po celej zemi, aby ničili diela Cirkvi a útočili na samotnú Cirkev, ktorú som videl blízko konca. Tu sa zjavil svätý Michal a zvrhol zlých duchov do priepasti. Videl som zasiahnuť svätého archanjela Michala, nie však v tej chvíli, ale oveľa neskôr, hneď ako ľudia zintenzívnia svoje vrúcne modlitby k archanjelovi.“ Niekoľko minút zostal nehybný a mlčal, no potom sa ponáhľal do svojej pracovne, kde spísal modlitbu k svätému archanjelovi Michalovi. Tú o pol hodiny neskôr odovzdal sekretárovi Kongregácie pre obrady s príkazom, aby ju poslal všetkým biskupom sveta. V budúcnosti sa mala modliť na konci každej svätej omše: Túto modlitbu sa modlíme i my dnes. V dôsledku liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu sa však táto modlitba vytratila z každodenného eucharistického slávenia, no pápež Ján Pavol II. v roku 1994 Boží ľud vyzval „nezabúdať na ňu a modliť sa ju, aby sme získali pomoc v boji proti mocnostiam temnoty a proti zmýšľaniu tohto sveta“.
Pápež František 5. júla 2013 v prítomnosti emeritného pápeža Benedikta XVI. požehnal novú sochu archanjela vo Vatikánskom mestskom štáte a zároveň ho popri svätom Jozefovi zasvätil aj archanjelovi Michalovi. Pápež vo svojom príhovore pri tejto príležitosti povedal: „Michal – toto meno znamená: Kto je ako Boh? – je bojovníkom za prvenstvo Boha, za jeho zvrchovanosť a moc. Michal bojuje za znovunastolenie božskej spravodlivosti; bráni Boží ľud pred jeho nepriateľmi, ale najmä pred jeho úhlavným nepriateľom – diablom. A svätý Michal víťazí, pretože skrze neho koná sám Boh. Hoci sa diabol vždy snaží poškriabať tvár archanjela a tvár človeka, Boh je silnejší; víťazstvo patrí Bohu a Božia spása sa ponúka každému človeku.“
Ukazuje sa, že Michal Archanjel je pripravený naprieč dejinami pomáhať Božiemu ľudu. V každom príbehu sa však spomína hlboká úcta a modlitba k tomuto Božiemu bojovníkovi. Rovnako ako boli v núdzi naši predkovia, ktorí sa rozhodli zasvätiť náš kostol a našu farnosť tomuto archanjelovi, i dnešná doba so sebou prináša svoje ťažkosti – duchovné boje, nepredvídateľné zmeny počasia, choroby, epidémie, úpadok morálnych hodnôt… Vieme však o tom, že v každom z týchto bojov môžeme mať po svojom boku tohto Božieho bojovníka? Obraciam sa k nášmu patrónovi so svojimi vrúcnymi modlitbami i ja? Alebo sa len pozerám na jeho obraz v kostole?

Modlitba k sv. Michalovi
Sv. Michal Archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Petra Klučárová

Zdroje: https://www.lumen.sk/aktualita/ako-to-bolo-s-modlitbou-k-sv-michalovi-archanjelovi-.html

Zjavenia sv. Michala Archanjela na hore Gargano v Taliansku


https://www.lifenews.sk/29399/sv-michal-archanjel-zazracne-zachranuje-rim-pred-smrtiacou-epidemiou-moru

O autorovi

Pokoj a dobro