Gaslighting označuje nebezpečnú formu psychologickej manipulácie. Niekedy je nenápadná, inokedy agresívna, no jej cieľ je vždy rovnaký – podlomiť dôveru človeka vo vlastné vnímanie reality. Ako rozpoznať jej prejavy a chrániť sa pred jej následkami?

 

Pojem „gaslighting“ pochádza z divadelnej hry Gas Light z 30. rokov minulého storočia, ktorú neskôr sfilmovali. V príbehu manipulátor – manžel hlavnej postavy – zámerne mení detaily ich spoločného života tak, aby jeho žena začala pochybovať o svojom zdravom rozume. Znižuje intenzitu plynových lámp, tvrdí, že si to iba namýšľa, popiera, že povedal určité veci, a presviedča ju, že je príliš citlivá a emocionálne nestabilná. Postupne sa jej dôvera vo vlastné vnímanie natoľko naruší, že prestane veriť vlastným očiam a názorom.

V bežnom živote gaslighting označuje podobnú taktiku, pri ktorej jedna osoba systematicky spochybňuje vnímanie, pocity a skúsenosti druhej. Cieľom manipulátora nie je len presvedčiť obeť o jej omyloch, ale predovšetkým získať nad ňou moc a kontrolu. Obeť sa po dlhšom vystavení takejto manipulácii môže cítiť stratená, neistá a pochybovať o svojom duševnom zdraví. 

 

Ako rozpoznať gaslighting vo vzťahoch?

Gaslighting sa môže vyskytovať v rôznych typoch vzťahov – v romantických partnerstvách, v rodine, medzi kolegami alebo priateľmi. Jeho znakom je, že manipulátor popiera realitu obete a snaží sa ju presvedčiť, že si niečo zle pamätá, alebo prehnane interpretuje. Ak sa napríklad človek sťažuje, že sa jeho partner včera správal necitlivo, ten odpovie: „To sa nikdy nestalo, vymýšľaš si.“ Ak žena spochybní nejaké klamstvo, môže dostať odpoveď: „To sa ti len zdá, ty stále niečo preháňaš.“ Postupne sa tak obeť začne cítiť nesvoja a jej viera vo vlastné vnímanie sa oslabuje.

Často sa gaslighting prejavuje aj v tom, že manipulátor bagatelizuje pocity obete. Keď niekto vyjadrí svoje emócie, môže dostať odpoveď: „Ty si vždy taký precitlivený“ alebo „Zase robíš z komára somára.“ Cieľom je presvedčiť obeť, že jej pocity nie sú platné, že preháňa, alebo že si ich vymýšľa. V dôsledku toho si obeť môže začať myslieť, že jej reakcie nie sú normálne, a začne potláčať svoje vlastné emócie.

Ďalšou častou taktikou je presmerovanie témy. Keď obeť konfrontuje manipulátora s nejakým problémom, ten môže namiesto priamej odpovede obviňovať zo zlej interpretácie alebo dokonca z útoku. Ak žena povie: „Cítim sa zle, keď ma ignoruješ,“ odpoveď môže znieť: „No jasné, vždy sa musí všetko točiť okolo teba. Ty ma nikdy nepočúvaš!“ 

 

Ako sa brániť proti gaslightingu?

Keď sa človek ocitne v situácii, kde cíti, že jeho vnímanie reality je neustále spochybňované, je dôležité podniknúť kroky na svoju ochranu. Prvým krokom je dôverovať svojim pocitom. Ak sa niečo cíti ako nesprávne, pravdepodobne to nesprávne aj je. Dôležité je tiež hľadať podporu v blízkych ľuďoch, ktorí dokážu potvrdiť, že gaslighting naozaj prebieha. Keď si človek nie je istý, či vníma veci správne, pomôže mu rozhovor s niekým, kto vidí situáciu zvonku. Priateľ, terapeut alebo dôveryhodný člen rodiny môžu poskytnúť cennú perspektívu.

Ďalším krokom je stanoviť si pevné hranice. Ak niekto neustále spochybňuje realitu obete, je dôležité jasne vyjadriť, že si takéto správanie nepraje. Odpovede ako „Nepamätám si to inak, ale viem, ako som sa cítil/a, a to je pre mňa dôležité“ môžu pomôcť udržať si vnútornú istotu. Napokon, ak je gaslighting súčasťou dlhodobého a vážneho zneužívajúceho vzťahu, je potrebné zvážiť odstup. Život v prostredí, kde je neustále narúšaná realita človeka, môže mať vážne následky na jeho duševné zdravie. Hoci odchod z takéhoto vzťahu môže byť náročný, niekedy je to jediná možnosť, ako si zachovať svoju duševnú pohodu.

 

Zuzana Klučárová, psychologička

O autorovi

Pokoj a dobro