Svätá omša
Duchovné podujatie začalo slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval v nezvyčajnej duchovnej atmosfére pán kaplán Vladimír Fedorek na otvorenom priestranstve parku za solídnej účasti veriacich. V homílii prečítal Pastiersky list KBS venovaný sviatku apoštolov, aj v súvislosti s návštevou biskupov Slovenska „ad limina apostolorum“ v Ríme. Na záver svätej omše pán kaplán v súvislosti s mottom tohto dňa zdôraznil, aby nám pomáhalo v živote a poprial prítomným veriacim, aby prežili tento deň s radosťou a poďakoval všetkým z farnosti za prípravy na Deň farnosti. Svojou službou boli nápomocní kapucín brat Ľubo, OFM a rehoľná sestra Viktória Kapustová. Svätú omšu aj celé podujatie hudobne sprevádzali miestni hudobníci a speváci Lieskoviansky zborík. Nasledovalo požehnanie (s možnosťou získania plnomocných odpustkov) a svätá omša bola ukončená hymnickou piesňou V sedmobrežnom kruhu Ríma…
Príhovory
Deň farnosti slovom sprevádzala Vanesa Vrončová, ktorá po svätej omši všetkých privítala a oboznámila s programom podujatia. Po nej sa k prítomným veriacim prihovoril pán kaplán, ktorý zdôraznil, že je rád, že sme sa stretli rôzni veriaci, aby sme sa spojili i zjednotili v rámci farnosti a aby sme si vychutnali radosť v dnešný deň. Pani starostka Marcela Kapustová taktiež privítala zúčastnených v najmenšej filiálke farnosti a o. i. aj pozvala do kostolíka zasvätenom Nanebovzatiu Panny Márie. Zdôraznila, že vďaka nebohému farárovi Michalovi Vitkovskému a úsiliu obetavých farníkov z Lieskovian sa podarilo v roku 1989 vybudovať malý kostolík. Kto mal záujem mohol sa s priebehom jeho výstavby zoznámiť prostredníctvom videa vo veľkom stane. Potom sa prihovoril aj zástupca eRka v Markušovciach Marián Mrovčák, ktorý priblížil aktivity mladých. Ako uviedol, eRko tu funguje už 15 rokov a aj on vyrástol v tomto spoločenstve mladých. Ich aktivitami sú stretká, Dobrá novina, Šarkaniáda, či letné tábory, najbližšie plánovaný od 15. do 20. júla v Ludrovej. Ešte dodal, že v tomto spoločenstve vznikajú nové priateľstva a obohatenie aj po duchovnej stránke. Nakoniec informoval deti a rodičov o súťažiach pre deti so sladkou odmenou, ktoré prebiehali počas podujatia.
Duchovné slovo
Pred modlitbou Anjel Pána prišiel svojou účasťou podporiť toto krásne a srdečné duchovné podujatie aj pán farár Štefan Saloka. Potom sa pán kaplán v duchovnom slove zameral na tri kľúčové slová: rodinu, seniorov a slovo ďakujem.
V mestách pri mori, najmä v Taliansku, vlastní každá rodina loďku, alebo čln, ktoré sa navzájom zviažu a pri búrkach spoja a nič sa im nestane. Aj v Cirkvi by sme mali byť spojení, aby sme v búrkach života obstáli. Pán Ježiš mohol prísť na svet ako vládca, ale prišiel v chudobných podmienkach. Bol jedným z nás. Narodil sa v ľudskej rodine a na periférii v Nazarete prežil 30 rokov, ale nespravil ani jeden zázrak. Žili ako obyčajná rodina, Panna Mária sa zaoberala domácimi prácami a tesárovi, sv. Jozefovi, pomáhal Ježiš. Neskôr ohlasoval Božie kráľovstvo obyčajným ľuďom, nie celebritám.
Rodina je miesto, kde sa učíme láske, milovať, odovzdávať vieru i pomáhať si. K tomu sú povolané všetky rodiny, Aby naše rodiny, farnosť i spoločnosť rástli vo viere, máme robiť dobré skutky z lásky. Keď to dokážeme, môžeme povedať: „A vôbec to nebolelo, je to normálne.“
Pápež František veľa pozornosti venuje seniorom. Jeho stará mama ho podporovala na ceste ku kňazstvu. Hovorí sa, že maturitná skúška je skúškou dospelosti, na ktorú sa treba pripraviť, ale aj na starobu sa treba pripraviť. Náš včerajšok vplýva na dnešok. Starí ľudia nás učia nežiť pre seba. Požehnanie je v rodine, ak sú v nej seniori. Koľko milosti môžeme dostať za opateru a pomoc seniorom. Ak sa nenaučíme správať k seniorom, rovnako sa bude zaobchádzať s nami. Úvahu o senioroch ukončil modlitbou: ,,Nech sú požehnaní… .“
Slovo ďakujem často spomína aj pápež. Vďačnosť je zakorenená v srdci viery. Treba ďakovať v manželstve, rodine. Na svätú omšu ideme ďakovať a máme za čo, za manželku/manžela, za deti, že Boh konal v našom živote atď.
Pokračovanie programu
Do kostola patrí aj vhodné oblečenie. Niekedy sa chodilo aj v krojoch. V našej farnosti sa pred niekoľkými rokmi začala tradícia chodiť na odpustovú slávnosť v krojoch, ako kedysi. O jednotlivých častiach slávnostného kroja porozprávala prítomným p. Cecília Mrovčáková a sem-tam sa pridali aj iní. Pani starostka na tému žena a kroj uviedla: „Žena má byť hrdo(á) oblečená v kroji.“ Dlhoročný šéf Lúčnice Štefan Nosáľ kedysi povedal: „Dievka by nemala byť namaľovaná, lebo v kroji je prekrásna.“
Program pokračoval hudobným pásmom miestnych hudobníkov, počas ktorého bolo k dispozícii občerstvenie, guláš, káva, voda i koláčiky, ktoré napiekli šikovné gazdinky zo všetkých obcí. Počas podujatia sa konali sprievodné aktivity pre deti, maľovanie na tvár, lezecká stena a pre najmenších povozenie na koníkoch. Súťaže pre deti sa niesli v symbolike viery, priateľstva, vytrvalosti, lásky, odvahy, nádeje, dôvery i zručnosti.
Záver
Poobede nasledovala Korunka Božieho milosrdenstva. Na záver Dňa farnosti starostka Lieskovian Marcela Kapustová poďakovala všetkým, že prišli osláviť sviatočný deň takýmto spôsobom a pán kaplán zdôraznil, že tento deň vojde do histórie farnosti. Poďakoval všetkým, čo priložili ruku k dielu, i tým, ktorí prijali pozvanie prežiť túto radosť. Poprial nám, aby sa v začatom diele pokračovalo aj na budúci rok 28. júna v Markušovciach. Na záver dodal: „Kresťan má byť veselým kresťanom.“ Pani Monika Hodnická prebrala za Markušovce od pána kaplána štafetu – sviečku s mottom: „Kamkoľvek pôjdem, nech svetlo svieti nám,“ a poďakovala mu za krásne duchovné slová.
Deň farnosti mal aj charitatívny aspekt, kto chcel mohol dobrovoľným príspevkom podporiť Katku z Lieskovian.
Ďakujeme všetkým za službu, organizátorom, O. Z. Oriešky, starostom, osobitne pani starostke Marcele Kapustovej aj s manželom Štefanom, Zuzane Vrončovej, spevákom, hudobníkom, dobrovoľníkom, hasičom, kuchárom, fotografom a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tomto duchovnom diele.
Vďaka Pánu Bohu za tento vydarený deň.
Jozef Sendrej