Kvalitný spánok zlepšuje imunitu, silu, bystrosť a pomáha chudnúť. U detí ovplyvňuje výšku a u dospelých okrem iného aj hladinu cholesterolu.
Za blahodarné účinky spánku na naše telo je zodpovedný okrem iného aj rastový hormón. Pomáha meniť tuky na energiu a podporuje zdravie pečene a obličiek, vďaka čomu sme chudší a lepšie sa zbavujeme toxických látok. Navyše prispieva k regenerácii vnútorných orgánov a zlepšuje krvný obeh. Je v tom háčik – rastový hormón pracuje len keď spíme, a to najmä v prvé dve hodiny po zaspatí. Preto by mali dospelí zaspávať okolo desiatej večer a deti v závislosti od ich veku od siedmej do deviatej hodiny večer. Vďaka tomu podporujeme správny biorytmus nášho tela, ako aj vyplavovanie rastového hormónu z adenohypofýzy, ku ktorému dochádza najmä pred polnocou. Po dvanástej hodine sa totiž naše telo začína postupne prebúdzať a energiu venuje iným vnútorným procesom.
Spánková hygiena
Výdatný spánok nie je samozrejmosťou, preto využívame pravidlá spánkovej hygieny. Prvým je zaspávanie v rovnakom čase, obzvlášť dôležité u detí. Zároveň by mala byť spálňa tmavá, bez zdrojov svetla a bez blikajúcich kontroliek, napríklad na mobilných telefónoch alebo na svietiacom budíku. Tesne pred spaním už nejeme, aby sme nevytvorili tzv. inzulínovú špičku. Organizmus sa potom nevenuje regenerácii, ale tráveniu. Dôležité je tiež vyhýbanie sa kofeínu, ktorý obsahujú okrem kávy aj niektoré čaje a limonády. Vyhýbame sa aj alkoholu, čokoláde, učeniu a cvičeniu, teda akýmkoľvek stimulujúcim prvkom. Posledným bodom spánkovej hygieny je čerstvý vzduch v chladnej miestnosti, čo však neznamená nechávať okno otvorené po celú noc. Hrozí totiž, že vás budú rušiť zvuky z okolia.
Denná rutina
Na ľahkom zaspávaní musíme pracovať už od rána. Prebúdzanie uľahčuje, ak z postele vstávame v tom istom čase a vhodné je aj krátke ranné cvičenie. Naopak, tesne pred spaním sa hodia iba pokojné aktivity, ako sú rôzne hobby. Do postele si máme ľahnúť až keď sme naozaj unavení a nemali by sme ju používať počas dňa ako pracovňu alebo jedáleň. Rovnako nevhodné je sledovať z postele televíziu. Pokiaľ nezaspíte do pätnástich minút, vaše telo má ešte priveľa nevyužitej energie, preto je lepšie vstať z postele a odísť do inej miestnosti. Na naše zaspávanie má pozitívny vplyv čítanie kníh, ktoré znižuje hladinu stresového hormónu, spomaľuje tep a prehlbuje dýchanie. Aby boli aj sny pokojnejšie, môžete vyskúšať nasledujúce cvičenie: každý večer si pred spaním spomeňte na desať okamihov, ktoré vám počas dňa urobili radosť. Môže ísť o náhodné stretnutie so známymi, lahodnú kávu, svieži vzduch či prechádzku počas slnečného dňa.
Zabudnite na tabletky
V dnešnej dobe chceme všetko hneď a bez námahy. Prenáša sa to aj do oblasti zdravia, kde hľadáme instantné riešenia v podobe liekov, často aj na spanie. Ak naše telo nefunguje podľa našich prianí, snaží sa nám dať signály, že je potrebné zmeniť životný štýl. Rovnako to platí aj pri problémoch so spánkom, ktoré je lepšie vyriešiť prirodzenou cestou a nie liekmi. Tie iba presúvajú problém zo súčasnosti do budúcnosti, ale trvalo ho neriešia.