Pokoja a dobro - katolícky časopis farnosti Markušovce
www.pokojadobro.sk
http://www.pokojadobro.sk/tlac.php/clanok_id=
[ 29. október 2020 | 05 : 48 ]

Mladí priatelia!

Autor článku: Lýdia a Michal
Pridané: 2008-01-12 16:14:37
Copyright © 2005 -2006 Pokoj a dobro
Bez súhlasu redakcie sa článok nesmie ďalej publikovať!
 , autor: 68

Je to opäť tu! Nezastaviteľne sa k nám blížia, ba už sú tu! Vianoce. Vidíme to na vianočných ozdobách ulíc, v množstve letákov a skvelých ponúk... Nezabúdajme však na to, čo je, bolo a vždy bude na týchto sviatkoch najdôležitejšie.

Hľadá sa láska
Na veľkom bilboarde pri ceste je napísané veľkými písmenami: „Hľadá sa láska.“ Je blízko pred Vianocami a všetko je pokryté krásnou bielou snehovou vatou. Len červené písmená svietia na čistom pozadí veľkej tabule. Ľudia prechádzajú okolo nej autami, jazdia rýchlo, ponáhľajú sa z práce, do práce, na nákupy, zháňajú darčeky a stromčeky.
Bilboard si nikto z okoloidúcich alebo skôr z okoloponáhľajúcich nevšíma, venujú mu maximálne jeden pohľad a utekajú ďalej. Veď čo dnes možno nájsť na bilboardoch? Samé reklamy, politické kampane... to už predsa takmer nik nečíta. Tabuľa stojí pri ceste už týždeň, ale ešte stále o nej vie len málokto.
Raz poobede šla okolo mamička so svojou dcérkou, malým šesťročným dievčatkom, ktoré sa práve naučilo čítať. Veselo si obzeralo okolie, tešilo sa domov na ozdobovanie vianočného stromčeka. Zrazu zbadala tabuľu a začala hláskovať: „Hľa-dá sa la-lás-ka. Mamička, čo to znamená? Kto to napísal?“ Prvýkrát sa niekto zamyslel nad touto vetou. Mamička chcela svojej dcérke odpovedať, ale nevedela. Kto môže teraz hľadať lásku?! Teraz, keď nevie kam skôr? Keby niekto zháňal nový počítač alebo lyže, ale lásku? Také nemoderné, také nepredvianočné, nepraktické.
A kto v tomto čase hľadá lásku? Malé dieťatko v jasliach, ktoré chce našu opateru, našu pozornosť. Veď sa blížia jeho narodeniny. Všetci, aj ja, aj ty, oslavujeme naše sviatky s tými, ktorých máme najradšej. Prečo by si toto dieťatko nemohlo priať to isté, mať okolo seba nás všetkých, cítiť, že ho máme radi?
Veľkým paradoxom je, že láska sa hľadá práve na mieste, kde Láska prišla na svet. Nielen vtedy v Betleheme, ale aj v súčasnosti ostáva Ježiško v jasličkách na úkor nádhery, našej pohodlnosti a rôznych zvykov sám.
Ak poznáš lásku, ak ju máš v sebe, vezmi ju k malému Dieťatku v jasliach. To bude preňho a aj pre teba najkrajší darček Vianoc.

Prajeme vám, milí čitatelia a predovšetkým vám, milí mladí, aby ste sa počas tohtoročných Vianoc vedeli zastaviť a vychutnať si tie jedinečné chvíle v blízkosti Lásky, rovnako ako aj v kruhu svojich najbližších, rodičov, súrodencov a priateľov. Neberme tento čas len ako krátku pauzu pred skúškami, polročnými písomkami, odovzdaním SOČ-iek či iných prác. Vychutnajme si lásku, ktorú nám malé Dieťatko dáva a ktorú od nás aj potrebuje.

Krásne Vianoce želajú
Lýdia a Michal